بلاگ, دسته‌بندی نشده

بررسی حجم رم و CPU در لینوکس | مانیتورینگ RAM و CPU در لینوکس

بررسی حجم رم و CPU در لینوکس | مانیتورینگ RAM و CPU در لینوکس

 

بررسی و نظارت بر حجم رم و عملکرد CPU در لینوکس، روی عملکرد کلی سیستم تاثیر مستقیم دارد. این کار به شما کمک می‌کند تا علاوه‌بر اشکال زدایی از فرآیندهای مختلف سیستم، جزئیات مربوط به سخت‌افزار دسکتاپ یا لپ تاپ خود را بدانید. هر کاربر یا ادمین سیستمی، باید بداند که CPU و RAM سیستم او چگونه کار می‌کنند. همانطور که حجم رم ویندوز قابل بررسی است، در لینوکس هم دستورات و ابزارهای مختلفی برای بررسی میزان استفاده از رم و CPU وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. لینوکس می‌تواند اطلاعات دقیق CPU مانند تعداد هسته‌ها، معماری و میزان استفاده از CPU را در اختیار شما قرار دهد.

 

روش‌های مختلف بررسی عملکرد CPU در لینوکس

وقتی که CPU متعلق به سیستم لینوکس توسط یک فرآیند اشغال شود، درخواست‌های دیگر باید زمان زیادی را برای پردازش در صف انتظار بمانند. به‌طوری که بقیه درخواست‌ها معلق می‌مانند باید منتظر بمانند تا CPU آزاد شود. تا جایی که این مشکل به یک باتل نک CPU در سیستم تبدیل می‌شود. دستورات زیر به شما کمک می‌کنند تا عملکرد CPU خود را بررسی کرده و بتوانید مشکلات احتمالی را عیب‌یابی کنید.

 

دستور Cat

 

دستور Cat بررسی رم و CPU لینوکس

 

برای اینکه ببینید دسکتاپ یا لپ تاپ شما چه نوع پردازنده (CPU) دارد، از دستور Cat لینوکس استفاده کنید. دستور cat مخفف concatenateT یکی از پرکاربردترین دستورات در سیستم عامل لینوکس است.

یک ترمینال را باز کنید.

از دستور cat برای نمایش داده‌های /proc/cpuinfo استفاده کنید.

به این شکل: cat /proc/cpuinfo

 

دستور lscpu

 

دستور lscpu در لینوکس

 

ابزار مختصرتر برای به دست آوردن این اطلاعات دستور lscpu است. دستوری که جزئیات CPU را برای شما لیست می‌کند. اگر فقط اطلاعاتی در مورد مدل یا ساخت CPU، تعداد سوکت‌ها، تعداد کل thread ها و تعداد thread ها در هر هسته می‌خواهید، می توانید دستور lscpu را وارد کنید.

یک ترمینال را باز کنید.

برای نمایش جزئیات CPU از lscpu استفاده کنید. با این دستور به راحتی می‌توانیم تعداد هسته‌های CPU، حداقل و حداکثر سرعت CPU و معماری CPU را مشاهده کنیم.

به این شکل: lscpu

 

دستور dmidecode

 

دستور dmidecode در لینوکس

 

ابزار دیگر برای رسیدن به اطلاعات CPU، استفاده از dmidecode است، دستوری که محتویات DMI یا SMBIOS را قالب چیزی که ما می‌توانیم درک کنیم، خواندنی می‌کند. جدول DMI حاوی توضیحاتی در مورد اجزای سخت افزاری سیستم و همچنین اطلاعات مفید دیگری مثل سریال نامبر و BIOS revision است.

دستور dmidecode را با استفاده از sudo تایپ کرده و آرگومان -t را وارد کنید، -t 4 برای CPU است.

به این شکل: sudo dmidecode -t 4

 

روش‌های مختلف بررسی حجم و عملکرد رم در لینوکس

سیستم لینوکس شما باید در سطح بهینه اجرا شود. حافظه شامل RAM و swap است و نقش مهمی در اجرای بهینه لینوکس ایفا می‌کند. شما باید مقدار کل فضای قابل استفاده و اشغال شده در سرور را بداند. بهتر است مراقب بافرها و کش‌های مورد استفاده هسته نیز باشید. در لینوکس، تقریبا برای هر چیز دستوراتی وجود دارد، زیرا رابط کاربری ممکن است همیشه در دسترس نباشد.

 

دستور /proc/meminfo

 

دستور /proc/meminfo در لینوکس

 

با وارد کردن cat /proc/meminfo در ترمینال، دستور /proc/meminfo باز می‌شود. این فایل، میزان حافظه موجود و استفاده شده را گزارش می‌کند. با این دستور می‌توانید مقادیر MemTotal، MemFree، Buffers، Cached، SwapTotal، SwapFree را بررسی کنید. دستور /proc/meminfo آمار حافظه را برحسب کیلوبایت نمایش می‌دهد.

 

دستور free

 

دستور Free در لینوکس

 

این دستور لینوکس خلاصه‌ای از میزان RAM استفاده شده را به شما ارائه می‌دهد. این دستور به کاربر کمک می‌کنند بررسی کند که آیا فضای کافی برای اجرای برنامه‌های جدید وجود دارد یا خیر.

دستور free اطلاعات زیر را نمایش می‌دهد:

مقدار کل حافظه فیزیکی آزاد و استفاده شده
مقدار کل حافظه swap سیستم
بافرها و کش‌های مورد استفاده توسط kernel

 

یک پنجره ترمینال را باز کرده و دستور free را وارد کنید. این دستور، حافظه موجود و نحوه تخصیص حافظه را برحسب کیلوبایت نشان می‌دهد. البته دستور free چندین آپشن برای ارائه خروجی خود دارد تا بتواند نتیجه دلخواه شما را خیلی مفیدتر و کاربردی‌تر نمایش دهد.

-b خروجی بر حسب بایت
-k خروجی بر حسب کیلوبایت
-m خروجی بر حسب مگابایت
-g خروجی بر حسب گیگابایت

 

دستور top

 

دستور Top بررسی رم و CPU لینوکس

 

Top یک ابزار نظارت بر استفاده از منابع و فرآیندهای لینوکس است. این دستور معمولا برای بررسی میزان مصرف حافظه و cpu در هر فرآیند استفاده می‌شود. با این حال، کل حافظه مصرف شده را هم گزارش می‌کند و می‌توان از آن برای نظارت بر کل مصرف رم استفاده کرد. در دستور top، خلاصه سیستم و میزان استفاده از حافظه بر اساس هر فرآیند گنجانده شده است.

برای راه‌اندازی این ابزار، از دستور top در ترمینال استفاده کنید. با استفاده از این دستور یک جلسه تعاملی ایجاد می‌شود که میزان استفاده از منابع سیستم و فرآیندهای در حال اجرا را نشان می دهد.

 

دستور vmstat

ابزار بسیار مفید دیگری که در اختیار دارید vmstat است. این دستور آمار مربوط به حافظه مجازی را گزارش می کند. بهترین راه برای صدور vmstat استفاده از سوئیچ -s مانند vmstat -s است. این دستور، آمار درخواستی شما را در یک ستون گزارش می‌کند. دستور vmstat بیشتر از آنچه نیاز دارید به شما اطلاعات می‌دهد.

 

 

نحوه نصب و استفاده از Htop برای بررسی CPU و رم در لینوکس

 

دستور Htop بررسی رم و CPU لینوکس

 

Htop یک لیست تعاملی از فرآیندهای در حال اجرا روی سیستم را در اختیار ما قرار می‌دهد. اما ممکن است htop به طور پیش فرض نصب نشده باشد. اما می‌توانید به راحتی آن را بر روی CentOS، Debian، Ubuntu و سایر سیستم عامل‌ها نصب کنید.

برای نصب htop،

یک پنجره ترمینال باز کرده و لیست repositories ها را آپدیت کنید.

sudo apt update

htop را با استفاده از apt نصب کنید.

sudo apt install htop

htop که Run شد، می‌توانید در قسمت بالای پنجره استفاده از هسته‌های CPU را ببینید، در زیر آن هم اطلاعات مربوط به رم قرار دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *