مقالات کاربردی

دلایل داغ شدن لپ تاپ چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

دلایل داغ شدن لپ تاپ چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

 

داغ شدن لپ تاپ و بالا رفتن دمای آن در حال کار مثل بازی کردن یا رندر گرفتن و خلاصه هر کار سنگین مشابهی، چیز عجیبی نیست. شاید متوجه شده باشید که بعضی اوقات لپ تاپ شما بیش از حد معمول گرم می‌شود. این همان حالت عجیبی است که قضیه فرق می‌کند و نباید از کنار آن ساده بگذرید.

اگر لپ تاپ شما به حدی داغ می‌شود که هر آن می‌ترسید مبادا منفجر شود، باید بدانید عملکرد آن هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد و می‌تواند یک نگرانی بزرگ باشد. داغ شدن لپ تاپ و به نویز افتادن شدید فن آن باعث می‌شود سیستم شما عملکرد مطلوبی نداشته باشد. حتی مهم‌تر از همه، می‌تواند منجر به آسیب سخت افزاری دستگاه شود. اگر هر بار که با لپ تاپ خود در حال انجام کاری هستید و این اتفاق می‌افتد، استوک لند در اینجا چند راه حل ساده و سریع به شما ارائه خواهد داد.

 

علت بیش از حد داغ شدن لپ تاپ چیست؟

 

به طور کلی، مشکل داغ شدن لپ تاپ شما می‌تواند به هزار و یک دلیل ایجاد شود.

برای شروع،

اگر با لپ تاپ خود در مکانی که دمای محیط آنجا بالا است کار می‌کنید، در چنین حالتی، انتظار گرم شدن بیش از حد دستگاه کاملا طبیعی است. همچنین، اگر از لپ‌ تاپ خود در جایی استفاده می‌کنید که گردش هوا به قدر کافی نیست، طبعا لپ‌ تاپ در معرض گرم شدن بیش از حد است.

مسدود شدن دریچه‌های خروجی هوای لپ‌ تاپ تقریبا اصلی‌ترین علت داغ شدن لپ تاپ است. گرد و غبار روی خروجی‌های دستگاه جمع می‌شود و جریان هوا داخل دستگاه به مشکل می‌خورد. وقتی گرد و غبار زیادی روی خروجی‌های لپ تاپ جمع می‌شود، سر و صدای فن لپ‌تاپ هم بلند می‌شود. برای ساکت کردن سر و صدای اضافی فن لپ تاپ خود می‌توانید سری به مطلب ” چگونه صدای فن لپ‌تاپ را کاهش دهیم؟ ” بزنید.

اگر قطعات داخلی با گرد و غبار مسدود شود، لپ‌ تاپ ممکن است بیش از حد داغ شود و هوا به درستی در گردش نباشد. خمیر حرارتی CPU را دست کم نگیرید که می‌تواند دمای CPU لپ تاپ را بالا ببرد و اگر کنترل نشود دستگاه آسیب می‌بیند. با خشک شدن خمیر حرارتی سی پی یو، تعادل حرارتی هم از بین می‌رود و لپ تاپ داغ می‌کند.

استفاده نکردن از آداپتور شارژ اصلی دستگاه هم می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. دلیل دیگر می‌تواند نرم افزار یا سرویسی باشد که در پس زمینه اجرا می‌شود و قدرت پردازش زیادی مصرف می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم قطعات مربوط به خنک‌کننده داخلی لپ‌تاپ را هم چک کنید قطعاتی مانند: هیت سینک یا فن‌های خنک‌کننده.

 

رایج‌ترین روش‌ها برای رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ

 

برای جریان هوا، گرد و غبار را از لپ تاپ پاک کنید

 

تمیز کردن فن لپ تاپ

 

در لپ تاپ های امروزی، CPU معمولا دارای فن‌های مناسبی است تا تهویه مناسب در دستگاه ایجاد شود. در مقایسه با دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند، لپ ‌تاپ، دسکتاپ و مینی کیس خیلی بیشتر مستعد جمع کردن گرد و غبار هستند. اگر لپ تاپ شما بیش از حد داغ می شود، اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا گرد و غبار زیادی در دریچه های هوا یا اطراف CPU و کل سیستم خنک کننده جمع شده است یا نه.

اگر گرد و غبار وجود دارد، می‌توانید آن را با استفاده از یک چوب پنبه یا یک پارچه نرم تمیز کنید. حتی می‌توانید از یک سشوار برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید. فقط مراقب باشید که به هیچ یک از اجزای لپ تاپ آسیبی نرسانید. این روش باید خیلی از مسائل مربوط به داغ شدن لپ تاپ را حل کند.

 

حتما از شارژر اصلی لپ تاپ استفاده ‌کنید

 

شاید این نکته برای مشکل داغ شدن لپ تاپ خیلی به نظرتان مهم نباشد اما حتما مطمئن شوید که از شارژر اصلی لپ تاپ استفاده می‌کنید. شارژرهای سازگار زیادی در بازار وجود دارند که احتمالا در مقایسه با شارژر اصلی مقرون به صرفه‌تر خواهند بود. بهتر است همیشه از شارژر اصل یا مورد تایید برند لپ تاپ استفاده کنید.

 

دستگاه را از شر برنامه‌های غیر ضروری خلاص کنید

 

حذف برنامه های غیرضروری ویندوز

 

گاهی اوقات، خیلی از برنامه‌ها و سرویس‌های بی‌فایده می‌توانند در طول فرآیند لاگین شدن لپ تاپ، شروع به کار کنند و بار پردازشی زیادی را روی پردازنده لپ‌تاپ وارد کرده و عملکرد آن را کاهش دهند. اگر به طور همزمان لپ تاپ خود را به شارژ بزنید که اوضاع بدتر هم می‌شود. برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ، می‌توانید تمام برنامه‌هایی را که غیرضروری‌اند متوقف کنید.

برای اینکه این برنامه‌ها متوقف شوند، می‌توانید به Task Manager ویندوز بروید و برنامه‌های غیرضروری را از آنجا غیرفعال کنید. فقط مطمئن شوید که هیچ برنامه یا فرآیندی را که برای بوت شدن صحیح ویندوز ضروری است را غیرفعال نمی‌کنید.

 

روی یک کول پد فن لپ‌ تاپ سرمایه‌گذاری کنید

 

خنک کننده لپ تاپ کول پد فن

 

خنک‌کننده‌های لپ‌تاپ برای دوبل کردن تهویه درون دستگاه هستند. مسئله فقط این است که یک کول پد یا خنک کننده بخرید! چون خیلی مهم است که دستگاه خوئ را بشناسید و کول پد مناسب آن را تهیه کنید. یک کول پد نامناسب می‌تواند حتی مشکل داغ شدن لپ تاپ شما را تشدید کند. قبل از خرید، باید جریان هوای داخل و خارج لپ تاپ خود را بدانید.

اکثر خنک کننده‌ها گرمای اضافی لپ تاپ را از پایین حدف می‌کنند. اما هوای گرم به سمت بالا می‌رود و خنک‌کننده‌ای که زیر لپ‌تاپ قرار می‌گیرد و هوا را از آن خارج می‌کند، به خنک شدن لپ‌تاپ تقریبا کمکی نمی‌کند و گرمای بیش از حد را تشدید می‌کند.

اگر دریچه‌های ورودی هوا در زیر لپ‌تاپ شما است، خنک‌کننده‌ای بخرید که هوای خنک را به سمت بالا می‌برد، یعنی به داخل لپ‌تاپ. می‌توانید یک خنک کننده غیرفعال تهیه کنید که انرژی مصرف نمی‌کند و فقط گرما را جذب می‌کند.

 

آیا می‌توان مشکل داغ شدن لپ تاپ را با نرم افزار رفع کرد؟

 

اگر هیچ یک از اصلاحات سخت افزاری منجر به رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ شما نشد، می‌توانید به اصلاحات نرم افزاری که عملکرد و مصرف برق لپ تاپ شما را بررسی می‌کند، برگردید.

می‌توانید روشنایی مانیتور یا سرعت کلاک CPU را کاهش دهید. در ویندوز، آندرکلاک یا آندرولتینگ در BIOS انجام می‌شود اما از طریق ابزارهای نرم افزاری هم قابل کنترل است.

 

از لپ تاپ خود در برابر گرمای بیش از حد محافظت کنید

 

حتی اگر دستگاهی دارید که به رد و نشانی از گرم شدن بیش از حد ندارد، باز هم بهتر است دریچه‌ها و فن‌های آن را تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار و داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنید. اگر می‌خواهید بیشتر مراقب باشید، همیشه لپ تاپ خود را روی یک سطح محکم و صاف قرار دهید. اگر از لپ تاپ خود روی مبل یا روی بالش استفاده کنید، نه تنها جلوی جریان هوا را می‌گیرید، بلکه میزان گرد و غباری را که وارد دستگاه می‌شود و دریچه‌ها و فن‌ها را مسدود می‌کند، چند برابر می‌کنید.

 

خرید لپ‌تاپ استوک از استوک لند

 

برای خرید از فروشگاه اینترنتی استوک لند می‌توانید از سه روش خرید حضوری، خرید آنلاین و کارت به کارت استفاده نمایید که در صورت انتخاب شیوه آخر، یعنی کارت به کارت، می توانید با ادمین فروش و مشاوره کانال در تماس باشید تا از کلیه خدمات استوک لند بهره‌مند شوید. پیشنهاد می‌کنیم تا با استفاده از صفحه ی تماس با ما با کارشناسان متخصص ما ارتباط برقرار کنید و از آن ها مشاوره دریافت نمایید. به علاوه می‌توانید تجربه خود را از آخرین هارد اکسترنالی که خریداری کرده‌اید در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

برای مشاهده محصولات و خرید لپ تاپ استوک این مجموعه از استوک لند بازدید فرمائید.

کلیه محصولات عرضه شده در استوک لند در صورت درخواست شما عزیزان بصورت ضمانت شده و همراه با گارانتی ارائه می شود.

استوک لند مرکز فروش انواع لپ تاپ استوک در ایران

جهت ارتباط با ما از راه های زیر اقدام نمائید؛

آدرس: تهران ، یوسف آباد ، خیابان اسدآبادی ، میدان فرهنگ ، خیابان بیست و نهم ، پلاک ۴۱ واحد 8

 

اینستاگرام: stocklandchanell

توییتر : Stocklandshop@

تلگرام : stocklandchannel

یوتیوب : StocklandTV

شماره های تماس:

تلفن ثابت: 02188710861

مشاوره : 09190127225

مشاوره : 09331002215

مدیریت: 09383203296

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *