دانستنی ها

هر آنچه باید درباره استارلینک بدانید! | اینترنت ماهواره‌ای استرالینک چگونه کار می‌کند؟

همه چیز درباره اینترنت ماهواره‌ای استرالینک

 

استارلینک (Starlink)، ابتکار اسپیس ایکس برای ایجاد یک شبکه گسترده جهانی است. این شبکه، دارای مجموعه‌ی زیادی از ماهواره‌های مستقر در مدار پایینی زمین برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت است. اسپیس ایکس، یک شرکت خصوصی در زمینه موشک و فضاپیما است که توسط ایلان ماسک در سال 2002 با هدف نهایی زندگی در سیارات دیگر تأسیس شد. سیستم اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای مناطقی که از نظر جغرافیایی ایزوله‌اند و امکان اتصال به اینترنت در آنجا سخت است یا وجود ندارد، بسیار ایده‌آل است.

هر یک ماهواره استارلینک تقریبا پنج سال طول عمر دارد نسخه فعلی هر ماهواره هم تقریبا 573 پوند معادل 260 کیلوگرم وزن دارد. ماهواره‌های استارلینک در مدار پایینی زمین با ارتفاع تقریبا 550 کیلومتری از زمین در حال چرخش‌اند. از سپتامبر 2022، سرویس‌های این شبکه از 110 دلار در ماه شروع می‌شود و هزینه سخت افزار اولیه آن برای راه‌اندازی هم 599 دلار است.

 

استارلینک چیست؟

 

ماهواره استارلینک طرحی است از SpaceX برای مستقر کردن 12000 ماهواره در مدار پایینی زمین است. این طرح، دسترسی به اینترنت پرسرعت، کم تاخیر و ارزان را برای هر کسی در هر نقطه از این سیاره فراهم می‌کند.

شاید 12000 ماهواره در نگاه اول خیلی زیاد به نظر  برسند اما تنها کسری از زیرساختی است که SpaceX برای چنین هدفی باید داشته باشد. فقط برای ارسال سیگنال‌ها به ماهواره‌ها، شبکه وسیعی از ایستگاه‌های زمینی لازم است.

هر ماهواره در حالی که دائما به دور زمین می‌چرخد، با استفاده از لیزر با چهار ماهواره دیگر در ارتباط است تا با هم شبکه‌ای از پهنای باند فرکانسی KU و KA را ایجاد کنند.

پروژه ماهواره استارلینک به صورت مرحله‌ای پیش می‌رود اما هدف نهایی این است که حدود 8000 ماهواره در فاصله 500 کیلومتری بالای زمین و 4000‌تای باقیمانده هم در مداری بالاتر، در حدود 1200 کیلومتری فضا باشند.

 

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

 

اینترنت ماهواره‌ ای استرالینک چگونه کار می‌کند؟

 

استارلینک با کمک کیت مخصوص خود کار می‌کند که شامل یک بشقاب ماهواره‌ای، روتر وای فای/منبع تغذیه، کابل‌ها و پایه است. طراحی نسل قبلی دیش‌های استارلینک به شکل دایره‌ای بود اما نسل جدید دیش‌ها چهارگوش‌اند.

لازم به انجام کار خاصی نیست! دیش استارلینک خودش می‌چرخد تا زمانی که دید واضحی از آسمان داشته باشد و به‌محض اینکه موقعیت مناسب را پیدا کرد، متصل می‌شود. وقتی سخت افزار را سرهم کردید، می‌توانید به شبکه اصلی متصل شوید و از برنامه مخصوص استارلینک برای مدیریت سرویس خود استفاده کنید.

پروسه کاری استارلینک به این صورت است که درخواست مثلا از لپ تاپ شما به ترمینال چارگوشی که در منزل دارید منتقل می‌شود و بعد به نزدیک‌ترین ماهواره‌ای که به دور زمین می‌چرخد می‌رسد. ماهواره هم درخواست را به ISP ارسال می‌کند.

داده‌های دریافتی هم عین همین مسیر رفت را به طور معکوس به سمت شما طی می‌کنند تا از ارائه‌دهنده به ماهواره، از ماهواره به دیش ماهواره‌ای و در نهایت به دستگاه شما برسند. این طرح کلی نحوه کار اینترنت ماهواره‌ای استارلینک است.

 

استارلینک چقدر سریع است؟

 

شرکت اطلاعاتی Ookla گفته: در ایالات متحده، میانگین سرعت دانلود اینترنت ماهواره‌ای استرالینک در سه ماهه دوم سال 2022 به بیش از 62 مگابیت در هر ثانیه رسید. البته، حدود یک سال قبل، در سه ماهه دوم 2021، Ookla سرعت متوسط دانلود استارلینک در ایالات متحده را 97.2 مگابیت بر ثانیه، آپلود 13.9 مگابیت بر ثانیه و تأخیر 45 میلی ثانیه را گزارش کرد.

استارلینک در وب سایت خود می‌گوید که کاربران باید انتظار سرعت دانلود 50 تا 200 مگابیت در ثانیه، سرعت آپلود 10 تا 20 مگابیت بر ثانیه و تاخیر 20 تا 40 میلی ثانیه را داشته باشند.

گفتنی است در مقایسه با یک سال قبل، سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در تمام کشورهای مورد بررسی Ookla اعم از در سراسر اروپا، اقیانوسیه، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی در سه ماهه دوم سال کاهش یافته است. به نظر می‌رسد روند رو به رشد مشتریان و طرفداران استارلینک، روی عملکرد و سرعت آن هم تأثیر می‌گذارد.

 

سرعت اینترنت استارلینک

 

استارلینک به کجاها سرویس می‌دهد؟

 

به لطف مجموعه بزرگ ماهواره‌های استارلینک، خدمات آن به طور قابل توجهی گسترش یافته‌اند. این شرکت در حال حاضر بیش از 3000 ماهواره در مدار نزدیک به زمین دارد.

استارلینک ادعا دارد که در تمام هفت قاره در دسترس است. در سپتامبر 2022، بنیاد ملی علوم ایالات متحده اعلام کرد که در حال آزمایش سرویس قطبی اینترنت ماهواره‌ای در قطب جنوب است. با این حال، از اواسط سپتامبر 2022، سایت استارلینک اعلام کرده که خدمات آن در سراسر آفریقا به زودی ارائه می‌شود.

در سپتامبر 2022، اینترنت استارینک در مالت در دسترس قرار گرفت و این سرویس را از نظر فنی در 40 کشور در دسترس قرار داد. در حال حاضر بهترین خدمات هم در ایالات متحده، مکزیک، کانادا، اروپا، استرالیا و نیوزلند را ارائه می‌شود.

همین حالا که شما در حال خواندن این مطلب هستید، استارلینک مشغول گسترش خدمات خود می‌باشد. در سال 2023، طبق برنامه ریزی‌ها، استارلیک در تمام کشتی‌های Royal Caribbean International، Celebrity Cruises و Silversea Cruises در دسترس خواهد بود. اسپیس ایکس همچنین با خطوط هوایی مانند هاوایی ایرلاینز قراردادهایی می‌بندد تا امکان اتصال را در پروازها ارائه دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *