دسته‌بندی نشده

پردازنده‌های Core اینتل ؛ بررسی و مقایسه پردازنده‌های i3 با i5 و i7

پردازنده‌های Core اینتل i3 با i5 و i7 استوک لند

اینتل پردازنده‌های خود را به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌کند. که Core i3 برای کارهای اولیه، Core i5 به‌عنوان کتگوری میان‌رده برای اکثر کاربری‌ها وCore i7 برای حجم‌های کاری سنگین مناسب است. اولین پردازنده‌های Core اینتل در سال 2006 وارد بازار شدند. از آن زمان تاکنون بیش از دوازده نسل از پردازنده‌های Core i3، Core i5 و Core i7 اینتل آمدند و رفتند.

اما در بین این شلوغی اسامی پردازنده‌های اینتل، سوال اینجاست که Core i3، Core i5 یا Core i7؟ هر کدام از این پردازنده‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ استوک لند در این مطلب زیر و بم سه نسل از پردازنده‌های Core اینتل را بررسی کرده تا با چشم باز به تفاوت‌های این پردازنده‌ها پی ببرید. بعد از مطالعه این مطلب، به راحتی می‌توانید بدون آنکه پول خود را دور ریخته باشید، از بین Core i3، Core i5 یا Core i7، پردازنده مناسب با کاربری و نوع استفاده خود را انتخاب کنید.

مشخصات سری Core i3 اینتل

پردازنده‌های Core i3 اینتل به مقرون به صرفه‌ بودن خود معروف هستند. سری Core i3 از پردازنده‌های اینتل، در ابتدا غالبا دو هسته‌ای بودند اما به طور همزمان از 4 رشته مختلف پشتیبانی می کردند.  برای مثال، پردازنده دسکتاپی Intel® Core™ i3-6100 Processor با سرعت 3.70 GHz و 3M حافظه کش. اما بعدها، پردازنده‌های Core i3 با تعداد هسته‌های بالاتر عرضه شده‌اند.

به عنوان مثال، پردازنده دسکتاپی نسل چهاردهم Intel® Core™ i3 processor 14100  با 4 هسته و 8 رشته که 12M حافظه کش دارد. سرعت آن به 4.70 GHz هم می‌رسد. اگر تمام کاری که با لپ‌تاپ یا کیس خود دارید، چک کردن ایمیل‌ها، وب‌گردی، کار با برنامه‌های آفیس و یا فیلم دیدن و موزیک گوش کردن است، احتمالا Core i3 بهترین انتخاب شما برای شما خواهد بود. چرا که در مقایسه با سایر پردازنده‌ها، حافظه رم و حافظه کش کمتری دارند.

پردازنده‌های پیشنهادی در خانواده Core i3 اینتل

پردازنده Intel Core i3-13100: یک پردازنده مدرن 4 هسته‌ای از نسل سیزدهم Core i3 دارای 12 مگابایت حافظه کش می‌باشد. فرکانس پایه این پردازنده 3.40 گیگاهرتز است و فرکانس بوست آن به 4.50 گیگاهرتز می‌رسد.

پردازنده Intel Core i3-13100F: دارای 4 هسته‌ Performance و 8 رشته مانند پردازنده قبلی 12 مگابایت حافظه کش دارد. فرکانس پایه این پردازنده 3.40 گیگاهرتز است و فرکانس بوست آن به 4.50 گیگاهرتز می‌رسد.

مشخصات سری Core i5 اینتل

پردازنده‌های میان رده Core i5 عملکردی ما بین Core i3 و Core i7 دارند. مدل‌های اولیه از پردازنده‌های این خانواده محدود به 4 هسته بودند. مثل پردازنده دسکتاپی Intel® Core™ i5-6500 Processor با 6M حافظه کش و سرعت 3.60 GHz. اما اینتل در نسخه‌های بعدی از اعضای خانواده Core i5 ، تعداد هسته‌های این پردازنده‌ها را به 14 عدد افزایش داد. به‌طوری که پردازنده 14 هسته‌ای Intel® Core™ i5 processor 14500T با 24M حافظه کش از سرعت کلاک 4.80 GHz بهره می‌برد.

پردازنده‌های سری i5 همزمان هم عملکرد پردازشی و هم مقرون به صرفه بودن را تارگت قرار می‌دهند. به همین دلیل بین کاربران معمولی و برخی گیمرها محبوب هستند. اعضای این سری از پردازنده‌های Core اینتل،‌ در ازای تقویت هسته‌ها و قابلیت‌های مختلف، قیمت بیشتری نسبت به پردازنده‌های i3 دارد. همین باعث می‌شود برای افرادی که با نرم‌افزارهای ادیت عکس و ویدئو سر و کار دارند و یا حتی گیمرهای تازه‌کار تا متوسط مناسب باشند. مجموعه پردازنده های Core i5 حتی برای برنامه نویسی و توسعه نرم افزار نیز مناسب هستند. زیرا با قدرت محاسباتی کافی که دارند، از پس اجرای کارآمد بیشتر وظایف برنامه نویسی برمی‌آیند.

در مقایسه با پردازنده‌های سطح بالاتر مثل Core i7، پردازنده‌های Core i5 غالبا از سرعت کلاک پایین‌تری بهره می‌برند. همچنین، تعداد هسته‌های کمتر و حافظه کش محدود‌تری هم دارند. پس دقت کنید که ممکن است در بارهای کاری سنگین، مانند رندرینگ سه بعدی و.. آنقدرها هم قدرتمند عمل نکنند. با این حال، این سری از پردازنده‌های اینتل هنوز هم قادر به انجام بیشتر پردازش‌ها هستند. به طور کلی، اگر توقع ماورایی از آن‌ها نداشته باشید، نسبت به قیمت خود ارزش خرید دارند.

پردازنده‌های پیشنهادی در خانواده Core i5 اینتل

پردازنده Intel Core i5-13400: این پردازنده 10 هسته‌ای با 6 هسته Performance و 4 هسته Efficient یک سر و گردن از پردازنده‌های i3 بالاتر است و پیشرفت قابل توجهی دارد، اما بهترین i5 نیست مگر اینکه آن را با قیمت مناسبی که دارد بسنجید. فرکانس پایه این پردازنده 2.50 گیگاهرتز برای هسته‌های Performance و1.80 گیگاهرتز برای هسته‌های Efficient است. پردازنده Intel Core i5-13400 با 20MB حافظه کش از حداکثر فرکانس توربو 4.60 گیگاهرتز بهره می‌برد.

پردازنده Intel Core i5-13500: با 6 هسته Performance و 8 هسته Efficient در مجموع 14 هسته دارد. این مدل از خانواده i5 دارای 24MB حافظه کش است که فرکانس پایه آن 2.50 گیگاهرتز برای هسته‌های Performance و 1.80 گیگاهرتز برای هسته‌های Efficient می‌باشد.

پردازنده Intel Core i5-14600K / i5-14600KF: این مدل از پردازنده‌های نسل چهاردهم با 14 هسته (6P+8E) فرکانس پایه Core i5-14600K برای هسته‌های (P) 3.5 گیگاهرتز و برای هسته‌های (E) 2.6 گیگاهرتزاست. فرکانس بوست آن هم 5.30 گیگاهرتز برای هسته‌های (P) و 4.0 گیگاهرتز برای هسته‌های (E) است.

پردازنده‌های Core اینتل بررسی و مقایسه i3 با i5 و i7  استوک لند

مشخصات سری Core i7 اینتل

پردازنده‌های Core i7 قدرت پردازشی بیشتری در چنته دارند زیرا در مقایسه با رقبایی مثل سری قبلی یعنی Core i5، هسته‌های بیشتری دارند و سرعت کلاک بهتری از خود به نمایش می‌گذارند. همین باعث می‌شود که انتخابی منطقی برای کارهایی مانند ویرایش ویدئو یا CAD باشند.

اولین‌ها در گروه پردازنده‌های Core i7 اینتل، بیشتر 4 هسته‌ای بودند. اعضای خانواده Kaby Lake تنها 4 هسته دارند. اما خانواده مدرن‌تر Alder Lake از پردازنده‌های i7 حداکثر به 16 هسته مجهز شده‌اند. برای مثال، پردازنده Intel® Core™ i7-6700 از خانواده Sky Lake تنها 4 هسته دارد که با 8M حافظه کش، سرعت کلاک آن به 4GHz می‌رسد.اگر بپرسید این پردازنده‌ها برای کدام دسته از کاربران مناسب‌اند، بی‌معطلی می‌گوییم سری i7 خوراک کاربرانی است که اهل ویرایش ویدئو، رندرینگ سه‌بعدی، virtualization و مالتی‌ تسکینگ هستند و با برنامه‌های نیمه‌سنگین تا سنگین سروکار دارند، عملکرد درجه یکی را ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید بازی کنید و یا حتی گریزی به برنامه‌هایی مثل پریمیر یا فتوشاپ بزنید، قطعا می‌توانید با استفاده از یک i5 به همه اینها برسید (با فرض اینکه یک GPU مناسب برای آن در نظر گرفته‌اید). اما کسانی که اغلب از برنامه‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند که اجرای آن‌ها به یک پردازشگر قوی کارآمد متکی است، حتما i7 را انتخاب کنند.

پردازنده‌های پیشنهادی در خانواده Core i7 اینتل

پردازنده Intel Core i7-13700 / i7-13700F: با شانزده هسته شامل 8 هسته Performance و 8 هسته Efficient دربین تراشه های Core i7 اینتل یک تراشه با عملکرد بهینه است که رضایت بیشتر کاربرها را جلب می‌کند. فرکانس پایه Core i7-13700 برای هسته‌های (P) 2.10 گیگاهرتز و برای هسته‌های (E) 1.50 گیگاهرتز است. فرکانس بوست آن هم 5.10 گیگاهرتز برای هسته‌های (P) و 4.10 گیگاهرتز برای هسته‌های (E) است. حداکثر فرکانس توربو این پردازنده به 5.20GHz می‌رسد و 30MB حافظه کش دارد. نسخه (F) بدون واحد گرافیکی مجتمع در قیمت تمام شده برای شما صرفه جویی می‌کند. اگر یک GPU مجزا قدرتمند دارید نسخه (F) بهترین گزینه برای شماست.

Intel Core i7-13700K / i7-13700KF: تقریبا تمام مشخصات دو پردازنده بالا در این پردازنده‌ها نیز مشترک است با این تفاوت که اینتل برای این پردازنده قفل اورکلاک کردن را باز گذاشته است. فرکانس پایه Core i7-13700K برای هسته‌های (P) 3.40 گیگاهرتز و برای هسته‌های (E) 2.50 گیگاهرتزاست. فرکانس بوست آن هم 5.30 گیگاهرتز برای هسته‌های (P) و 4.20 گیگاهرتز برای هسته‌های (E) است. حداکثر فرکانس توربو این پردازنده 5.40 گیگاهرتز است و 30MB حافظه کش دارد.

پردازنده Intel Core i7-14700K / 14700KF: اینتل برای نسل چهاردهم Core i7 تعداد هسته‌ها را تا 20 هسته افزایش داده که 8 هسته آن Performance است و 12 هسته دیگر از نوع Efficient. فرکانس پایه Core i7-14700K برای هسته‌های (P) 3.4 گیگاهرتز و برای هسته‌های (E) 2.5 گیگاهرتز است. فرکانس بوست آن هم 5.5 گیگاهرتز برای هسته‌های (P) و 4.3 گیگاهرتز برای هسته‌های (E) است. حداکثر فرکانس توربو این پردازنده به 5.6 گیگاهرتز می‌رسد و دارای 33MB حافظه کش است.

بین Core i3 و Core i5 و Core i7 کدام پردازنده را بخریم؟

اگر از کامپیوتر خود فقط برای چک کردن ایمیل‌ها، انجام کارهای اداری، وب‌گردی و مرور اخبار و نهایتا فیلم دیدن استفاده می‌کنید، کار شما احتمالا با یک پردازنده i3 به خوبی از آب در می‌آید. اگر هم بخواهید فکر روز مبادا را کرده باشید و حدس می‌زنید ممکن است بیشتر با کامپیوتر خود وقت بگذرانید، داشتن یک پردازنده i5 انتخاب عاقلانه‌ای است.پردازنده‌های Core i5 در بازار، به همه فن حریف‌های همه‌کاره و قابل اعتماد تبدیل شده‌اند که برای طیف وسیعی از کاربری‌ها، از جمله گیمینگ و کار با برنامه‌های تخصصی بسیار مناسب هستند.

برخی از برنامه های کاربردی خاص مانند Adobe Premiere را می توان با پردازنده i5 به خوبی اجرا کرد. البته اگر یکی از پردازنده‌های قدرتمند i7 را داشته باشید و پای گیمینگ هم به کاربری شما باز شود، تفاوت بین این دو سری آشکارتر می شود. اینتل در جدیدترین نسخه‌های دسکتاپی i7 تعداد هسته‌ها و رشته‌ها را افزایش داده‌ که با فرکانس‌های توربو فراتر از GHz 5 همراه است. اگرچه یک پردازنده i5 می‌تواند حجم‌های کاری متوسط تا سنگینی را مدیریت کند، اما یک پردازنده i7 عملکرد بهینه‌ای را برای ویرایش ویدئو و صدا در اخیتار حرفه‌ای‌های این عرصه می‌گذارد.

1 نظر در “پردازنده‌های Core اینتل ؛ بررسی و مقایسه پردازنده‌های i3 با i5 و i7

  1. نجفی گفت:

    درود، در مورد پردازنده های h و hq هم در بین پردازنده های i7 و i5 مطلب بگذارید, باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *