دانستنی ها, مقالات کاربردی

کالیبره کردن حرفه‌ای مانیتور

کالیبره کردن حرفه‌ای مانیتور

 

با گذشت زمان، کیفیت تصویر در مانیتور هر کامپیوتری می‌تواند کمی ضعیف یا حتی بیش از حد روشن به نظر برسد. قبل از اینکه بخواهید کل کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را ارتقا دهید یا یک مانیتور جدید تهیه کنید، ممکن است یک راه حل بسیار ساده‌تر، سریع‌تر و مقرون به صرفه تر وجود داشته باشد، کالیبراسیون مانیتور.

مزیت کالیبره کردن مانیتور این است که رنگ‌ها را به صورت واقعی روی صفحه نمایش می دهد. به این ترتیب، اگر آسمان آبی عمیق در عکس پانوراما به طور ناگهانی به سایه کم رنگ آبی روشن روی مانیتور شما تبدیل شود، تعجب نخواهید کرد. صفحه نمایش خود را از طریق نرم افزار کامپیوتر شخصی خود کالیبره کنید.

 

 

کالیبراسیون مانیتور یعنی چه؟

 

کالیبره کردن یا کالیبراسیون مانیتور به معنای تنظیم رنگ، نور، روشنایی و کنتراست تصویر مانیتور است. وقتی مانیتور خود را کالیبره کنید، می‌توانید تصاویر را واضح‌تر و باکیفیت‌ بهتری ببینید. یک مانیتور کالیبره شده، نوشته‌ها را خواناتر می‌کند و رنگ‌ها در آن خیلی واقعی‌تر به نظر می‌رسند. کالیبره کردن مانیتور برای گرافیست‌ها و کسانی که با ادیت عکس و فیلم سر و کار دارند، بسیار ضرورت دارد زیرا مانیتور شما رنگ‌ها را همان‌طور که در واقعیت هست، نشان می‌دهد تا نتیجه نهایی قابل قبول باشد.

نه تنها گرافیست‌ها و عکاسان بلکه، برای هر کسی که ساعتی نگاهش را به یک صفحه نمایش خیره می‌کند، جذابیت بصری رنگ‌ها و طبیعی بودن نوشته‌ها اهمیت دارد. بدون کالیبراسیون مانیتور و تنظیم نبودن رنگ آن، حتی ممکن است سلامت چشمان شما هم در خطر باشد. روش‌ها و ابزارهای ساده و پیچیده‌ای برای کالیبراسیون مانیتور وجود دارد اما استوک لند در این مقاله، ساده‌ترین روش‌های موجود برای کالیبراسیون مانیتور را به شما آموزش خواهد داد.

 

چند نکته پیش از شروع کالیبراسیون مانیتور

 

اول، مانیتور خود را حداقل نیم ساعت قبل از کالیبراسیون روشن کنید تا بتواند به دمای کار و شرایط عادی خود برسد.

دوم، وضوح مانیتور خود را روی وضوح صفحه نمایش اصلی و پیش فرض خود تنظیم کنید. مطمئن شوید که در اتاقی با نور محیطی متوسط ​​در حال کالیبره کردن هستید. لازم نیست اتاق کاملا تاریک و سیاه باشد، اما نباید تابش خیره‌کننده و رنگ‌هایی ناشی از نور مستقیم وجود داشه باشد.

سوم، با کنترل های نمایشگر مانیتور خود آشنا شوید. ممکن است بر روی خود مانیتور، روی صفحه کلید یا در کنترل پنل سیستم عامل قرار داشته باشند.

 

کالیبراسیون مانیتور با ابزارهای داخلی ویندوز و مک

 

MacOS و Windows، هردو دارای ابزارهای کالیبراسیون داخلی هستند تا شما را به صورت گام به گام در این فرآیند راهنمایی کنند. مخصوصا اگر در کالیبراسیون مانیتور تازه کار هستید. این ابزارهای رایگان باید اولین قدم شما برای شروع باشند. ناگفته نماند که این تنظیمات تا حدودی بستگی به نوع و مدل نمایشگر شما دارند.

 

کالیبراسیون مانیتور در ویندوز 10

 

گام اول:

ابزار کالیبراسیون رنگ را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید و روی نتیجه مربوطه کلیک کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز، در قسمت Display، روی Calibrate display color کلیک کنید.

 

 

گام دوم:

پنجره ای با ابزار Display Color Calibration باز می‌شود که شما را به تنظیمات اولیه هدایت می کند: گاما، روشنایی، کنتراست و تعادل رنگ. برای هر یک، ابزار نمونه‌ای از سطح ایده آل به شما نشان می‌دهد.

 • تنظیمات گاما را با حرکت‌دادن اسلایدر به سمت بالا و پایین تنظیم کنید تا جایی که نقطه‌های ریز به‌سختی قابل دیدن باشند.
 • روشنایی را با توجه ‌به تصویر نمونه تنظیم کنید تا حدی که بتوانید تمایز رنگ‌های تصویر را از هم تشخیص دهید.
 • کنتراست را تا حد امکان مشاهده جزئیات تصویر نمونه بالا ببرید.

گام سوم:

وقتی تنظیمات کامل شد، کالیبراسیون رنگ نمایشگر به شما امکان می دهد تنظیمات فعلی خود را با کالیبراسیون قبلی مقایسه کنید. روی Finish کلیک کنید تا تنظیمات کالیبراسیون جدید خود را تایید کنید. ویندوز برای شما برنامه‌ای ایجاد می کند تا ClearType را فعال کنید که باعث می‌شود متن خواناتر شود. اگر این گزینه را انتخاب کنید، باید از پنج صفحه آزمایش سریع عبور کنید تا ClearType را برای واضح‌ترین حالت متن تنظیم کنید.

گام چهارم:

ساده‌ترین راه برای باز کردن این برنامه این است که color management را در کادر جستجو تایپ کنید و اولین نتیجه را انتخاب کنید. پس از باز شدن، می توانید مانیتور خود را از لیست دستگاه انتخاب کنید و ببینید کدام نمایه های ICC در دسترس هستند.

 

 

 

کالیبراسیون مانیتور در سیستم‌عامل MacOS

 

گام اول:

در سیستم عامل مک او اس، Display Calibrator Assistant در تنظیمات برگزیده سیستم در زیر تب Displays، در بخش Color قرار دارد. اگر در پیداکردن آن مشکل دارید، کالیبره را در Spotlight وارد کنید تا پوشه‌ها و فایل‌های مختلف رایانه‌تان را اسکن کنید. نتایج باید گزینه ای را برای باز کردن ابزار در پنل System Preferences نشان دهد.

 

 

گام دوم:

دستورالعمل‌های گام به گام Mac شما را در فرآیند کالیبراسیون راهنمایی می‌کند. فقط دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید:

 • White point: نقطه سفید معمولا باید یک نقطه استاندارد D50 یا D65 باشد تا از مشکلات رنگی عجیب جلوگیری شود. پیشنهاد استوک لند این است که تنها در صورتی این تنظیمات را تغییر دهید که قصد انجام ویرایش حرفه‌ای داشته باشید در غیر این صورت، گزینه Use native white point را انتخاب کنید.
 • Color adjustments: نقطه سفید مشخص است، اما اپل سعی می‌کند صفحه نمایش شما را شناسایی کند و تعدادی کالیبراسیون رنگ دیگر را در این مرحله ارائه دهد. حتی ممکن است بقیه گزینه‎‌های تنظیم را به طور کامل نادیده بگیرد. نمایشگرهای بومی اپل ممکن است در این مرحله کالیبراسیون رنگ کمتری داشته باشند (زیرا اپل قبلا آن‌ها را کالیبره کرده است).
 • Administrator access: فقط زمانی مهم است که نگران این تغییرات برای کسانی هستید که از سیستم شما استفاده می‌کنند. اگر تنها کاربر دستگاه خود هستید، این مرحله اهمیتی ندارد اما اگر مشترکا از یک دستگاه استفاده می‌کنید، این گزینه را انتخاب کنید تا کاربران دیگر هم بتوانند از تنظیمات شما استفاده کنند.
 • Name: به‌‌صورت پیش‌فرض نام این تنظیمات iMac Calibrated خواهد بود اما شما می‌توانید پروفایل تنظیمات خود را نام‌گذاری و ذخیره کنید.

گام سوم:

این یک color profile جدید برای صفحه نمایش شما ایجاد می کند. اگر نتوانستید تنظیمات مورد نظر خود را انجام دهید، Open Profile را انتخاب کنید. با این کار یک پنجره جدید با تمام تگ‌های مرتبط با color profile و توضیحات آن‌ها باز می شود.

گام چهارم:

می توانید هر تگ را انتخاب کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها ببینید. برخی از تگ‌ها فقط داده‌های رنگی اولیه هستند، اما تگ‌های دیگر را می‌توان برای تغییر فاکتورهای رنگی خاص برای نمایش تغییر داد.

 

 

کالیبراسیون مانیتور با استفاده از ابزارهای آنلاین

 

ابزارهای کالیبراسیون مبتنی بر وب وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا تنظیمات مانیتور خود را به صورت دستی تنظیم کنید. این ابزارها می‌توانند کالیبراسیون دقیق‌تر یا سفارشی‌تری نسبت به ابزارهای داخلی ارائه دهند.

 

تست رنگ صفحه نمایش W4zt:

 

این صفحه، چندین شیب رنگ و کادرهای رنگ خاکستری را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آن‌ها برای مقایسه سریع استفاده کنید، همراه با یک تست گاما آسان که می توانید اجرا کنید. داشتن تعداد زیادی تست در یک صفحه خوب است، این راه را برای یک کالیبراسیون سریع عالی می‌کند تا بتوانید ادامه دهید.

 

صفحات تست مانیتور LCD Lagom:

 

LCD Lagom نه تنها به شما امکان می دهد موارد مختلفی مانند کنتراست و زمان پاسخ را تنظیم کنید، بلکه به شما امکان می دهد تا تصاویر را به عنوان یک فایل فشرده 120 کیلوبایتی دانلود کنید و هنگام خرید مانیتور آن‌ها را در فروشگاه امتحان کنید. این سایت شامل مجموعه‌ای از الگوهای آزمایشی شامل بررسی کنتراست تا بررسی زمان پاسخ مانیتور است. بنابراین می‌توانید هر مانیتور موجود در فروشگاه را که قصد خرید آن را دارید با این ابزار بررسی کنید.

 

Calibrize 2.0:

 

اگر ابزاری عالی می‌خواهید که کمی عمیق تر از گزینه های کالیبراسیون بومی باشد، پیشنهاد می کنیم Calibrize 2.0 را دانلود کنید. این یک جادوی رایگان است که به دقت شما را از طریق مراحل توضیح داده شده راهنمایی می‌کند تا به شما در کالیبره کردن رنگ، مقیاس خاکستری، گاما و تنظیمات مشابه در دستگاه کمک کند.

 

 

1 نظر در “کالیبره کردن حرفه‌ای مانیتور

 1. این دست نرم افزار ها سرگرمی هستند! گفت:

  ای کاش این موضوع مهم را میفرمودید که چنین نوع کالیبریشنی از مقدار دقت و صحت پایین یا اساسا اشتباهی برخوردار خواهد بود!

  هیچگاه نمیشود تنها با یک نرم افزار و نشان دادن چند تا شکل ، در همان مانیتوری که مشکل رنگ و نور و کنتراست دارد بر اساس چیزی که خودش نشان میدهد و چشممان میبینید مقادیری را تغییر دهمیم و خیال کنیم کالیبریشن انجام داده ایم!

  در عمل کالیبریشن طول موج مشخصی برای مانیتور پخش میشود که باید توسط دستگاه کالیبراتور دریافت گردد و مشخص شود برای هر رنگ چقدر اختلاف در نمایش این مانیتور وجود دارد و در نهایت با اندازه گیری اختلاف در طیف رنگ های مختلف یک پروفایل درست میسازد که اختلاف مانیتر مورد نظر را خنثی میکند. این ارزان ترین راه نتیجه بخش خواهد بود!

  اگر مانیتوری بتواند چیزی نشان دهد که قابل اطمینان باشد که یعنی خودش کالیبره هست

  این روش و نرم افزار های مدعی دیگر بیشتر جنبه سرگرمی دارند تا کاربردی که متاسفانه کار را خراب تر هم میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *