مقالات کاربردی

کول پد لپ تاپ – استند و پایه خنک کننده | چه کول پدی مناسب لپ تاپ شماست؟

هر آنچه باید درباره کول پد لپ تاپ بدانید!

 

کول پد لپ تاپ با هدف خنک کردن دستگاه و جلوگیری از بالا رفتن دمای آن طراحی شده است. امروزه لپ تاپ ها تقریبا بخشی از زندگی ما شده‌اند. همانطور که می‌دانیم با استفاده مداوم، بیشتر لپ تاپ ها گرم می‌شوند زیرا فن تعبیه شده پس از استفاده‌های طولانی مدت گرما را تحمل نمی‌کند. گرم شدن بیش از حد و کنترل نشده، عملکرد لپ تاپ را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ جوری که حتی خرابی‌های سخت افزاری و پُرهزینه برای دستگاه شما محتمل خواهد بود.

کول پد لپ‌تاپ دقیقا برای خلاص شدن از چنین وضعیت‌هایی ساخته شده‌ است. برندهای مختلفی برای کول پد لپ‌تاپ وجود دارد که به شما کمک می‌کنند با لپ‌تاپ خود بتوانید در هر جایی کار کنید و همزمان آن را خنک نگه دارید.

 

چرا لپ تاپ بیش از حد گرم می شود؟

 

داغ شدن لپ تاپ

 

اگرچه لپ تاپ دارای فن های خنک کننده داخلی برای برقراری تعادل دمایی است، اما با گذشت زمان و به دلیل حجم کاری زیاد، لپ تاپ به مرور شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند. برای جلوگیری از اتفاقات سنگین‌تر، مطلب “دلایل داغ شدن لپ تاپ چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟” را دنبال کنید.

مشکل داغ شدن لپ تاپ، برای افرادی که بیشتر از بقیه از دستگاه خود استفاده می‌کنند، بیشتر به‌وجود می‌آید و خرید یک کول پد لپ‌تاپ حتما برایشان لازم می‌شود. با ادامه این وضعیت، دمای CPU کنترل نمی‌شود و در نهایت بالاخره یکی از اصلی‌ترین قطعات لپ تاپ آسیب می‌بینند.

قطعات اصلی یک لپ تاپ GPU و CPU آن هستند. گرمای بیش از حد مستقیما بر هر دوی این مؤلفه‌ها تأثیر می‌گذارد. برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ، یک فن داخلی برای ارائه یک سیستم خنک کننده وجود دارد که می‌تواند گرما را دفع کند.

تا قبل از این، کافی بود و به خوبی هم کار می‌کرد، اما حالا که افراد کارهای بیشتر و مهم‌تری با لپ‌تاپ ‌های خود دارند، دیگر به تنهایی جواب نمی‌دهد. باید گرمای محیط لپ تاپ خود را بررسی کنید زیرا تفاوت دما در مناطق مختلف هم کم تاثیر نیست. به عنوان مثال، اگر تمام روز لپ‌تاپ خود را در ماشین خود زیر آفتاب داغ رها کرده‌اید، به احتمال زیاد این لپ‌تاپ شروع به داغ شدن می‌کند.

بیشتر لپ‌تاپ‌ها می‌توانند به طور معمول در دمای 95 درجه کار کنند با این حال اگر از لپ‌تاپ خود روی تخت، بالش یا پتو استفاده می‌کنید، احتمالا دستگاه شما بیش از اندازه گرما می‌شود و به یک کول پد لپ تاپ احتیاج دارید. چنین سطوح نرم و پُر از پرزی، این قابلیت را دارند که دریچه‌های لپ تاپ شما را مسدود کنند و از عملکرد فن‌ها جلوگیری کنند.

 

انواع مختلف کول پد لپ تاپ

 

خنک‌ کننده لپ تاپ کول پد

 

کول پد لپ تاپ از نوع غیرفعال

 

این نوع از کول پد لپ‌تاپ، در واقع خنک کننده‌ای است که بدون هیچ فن یا سایر قطعات متحرک کار می‌کند. کول پد غیر فعال، در درجه اول برای بالا بردن لپ تاپ و دسترسی آن به جریان هوای نامحدود از قسمت زیر آن است. این‌ها معمولا به عنوان پایه‌های لپ تاپ با قابلیت تهویه تبلیغ می‌شوند. تا زمانی که ورودی لپ تاپ شما در پایین باشد، کول پد لپ تاپ غیرفعال در واقع باید به خوبی کار کند. البته بعید است که کول پد غیرفعال بتواند برای لپ تاپ‌های که سیستم خنک کننده ندارند و یا حداقل سیستم خنک کننده ضعیفی دارند، کمکی کند.

 

کول پد لپ تاپ از نوع فعال

 

این نوع از کول پد در واقع همان تصویری است که با اولین سرچ شما در گوگل به چشمتان می‌خورد. یک مستطیل مشبک مسطح با فن‌های در داخل آن. بیشتر لپ‌تاپ‌ها از دریچه‌های پایینی به عنوان ورودی به جای خروجی استفاده می‌کنند. برای این لپ تاپ ها، یک کول پد لپ‌تاپ فعال به دلیل بهبود جریان هوا، انتخاب ایده آلی نسبت به کول پد لپ تاپ غیرفعال خواهد بود. با این حال، اگر خروجی لپ تاپ شما از قسمت پایین است، فن‌ها در واقع بر خلاف جریان هوای ایده‌آل کار می‌کنند.

 

از کجا بفهمم به چه نوعی از کول پد لپ تاپ نیاز دارم؟

 

قبل از اینکه حتی به خرید یک خنک کننده یا کول پد لپ‌تاپ فکر کنید، مطمئن شوید که زیر و بم سیستم تهویه لپ تاپ خود را شناخته‌اید؛ حتما باید بدانید که هوا از کجا به دستگاه وارد و از کجا خارج می‌شود. در اکثر لپ ‌تاپ ‌ها، هوا از پایین وارد می‌شود و از طرفین یا پشت دستگاه تخلیه می‌شود. تا زمانی که خروجی هوا در کناره‌ها یا پشت لپ تاپ باشد و نه در پایین آن، تقریبا می‌توانید به‌راحتی یک کول پد لپ تاپ را انتخاب کنید.

کول پد لپ تاپ غیرفعال، ارزان‌ترین و همچنین بی‌صداترین گزینه برای شما خواهد بود چون هیچ فن متحرکی ندارد. این نوع از کول پد لپ‌تاپ قابلیت تنظیم ارتفاع پایه‌ها را برای لپ تاپ دارد که آن‌ را برای استفاده روی میز ایده آل می‌کند. کول پدهای غیرفعال به خوبی با لپ‌تاپ‌هایی که دریچه‌ها در قسمت پایین آن‌ها تعبیه شده‌، سازگارند زیرا فضای بیشتری برای خروج گرما ایجاد می‌کنند.

کول پد لپ تاپ از نوع فعال، بهترین انتخاب برای اکثر کاربران خواهد بود. البته به دلیل وجود فن‌های متصل، باید انتظار کمی سر و صدا را داشته باشید ضمن اینکه، انرژی بیشتری هم مصرف می‌کنند. بهتر است از کول پد فعال برای لپ تاپ هایی با خروجی پایین استفاده کنید، زیرا جریان هوای متناقضی که ایجاد می‌کنند چیز خوبی است.

 

نکات لازم پیش از خرید کول پد لپ تاپ

 

استند و پایه خنک کننده لپ تاپ

 

اندازه و طراحی

 

یک کول پد مناسب باید بتواند لپ تاپ شما را به راحتی در خود جای دهد؛ نه خیلی بزرگ باشد و نه خیلی کوچک. بنابراین، هنگام انتخاب یک کول پد لپ‌تاپ، باید مطمئن شوید که به درستی با دستگاه شما مطابقت دارد، در غیر این صورت نمی‌توانید حداکثر کارایی را از آن انتظار داشته باشید. ساختار آن هم باید به اندازه کافی محکم باشد تا وزن لپ تاپ شما را تحمل کند.

 

تعداد فن‌ها

 

بیشتر انواع کول پد لپ‌تاپ، دارای یک یا چند فن هستند. به طور کلی حداکثر تعداد فن‌ها چهار عدد است. کول پدی داریم که تنها یک فن بزرگ با خنک‌کنندگی یکنواخت دارد که بیشتر سطح لپ تاپ را خنک می‌کند. نوعی دیگری از کول پد لپ‌تاپ هم هست که می‌تواند دو یا چند فن با اندازه کوچک‌تر داشته باشد و فقط ناحیه مشخصی از دستگاه شما را خنک کند.

اگر همیشه دغدغه کاهش صدای فن لپ‌تاپ خود را داشته‌اید پیشنهاد استوک لند، کول پدی با یک فن بزرگ است. البته، هر کدام از انواع کول پد مزیت‌های مخصوص به خود را دارند مثلا، مزیت کول پد لپ‌تاپ با فن‌های متعدد در خنک‌سازی هدفمند دستگاه است. به این شکل که مناطق خاصی از لپ‌ تاپ شما را هدف قرار می‌دهد و آن مناطق را به میزان قابل توجهی سریع‌تر خنک می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که فن‌های متعدد به دلیل تعداد بیشتر و دورهای بیشتر در هر دقیقه، نویز بیشتری هم تولید می‌کنند. ما به شما توصیه می‌کنیم به سراغ گزینه‌ای بروید که دارای فن بزرگ‌تر (180 میلی‌متر تا 200 میلی‌متر) است، چون نسبتا کارآمدتر است و صدای کمتری تولید می‌کند.

 

جنس بدنه

 

به طور کلی، بیشتر انواع کول پد لپ تاپ با بدنه پلاستیکی عرضه می‌شوند. البته اما نمونه‎‌های خوب با سطح فلزی به خصوص آلومینیومی هم وجود دارند. فلز آلومینیوم یک رسانای عالی برای گرما است و به کاهش سریع‌تر و موثر دمای لپ تاپ شما کمک می‌کند. اگر می‌خواهید برای لپ‌تاپ خود سنگ تمام بگذارید، به سراغ کول پدی بروید که رویه آن آلومینیومی یا فلزی باشد نه پلاستیکی.

 

گزینه کنترل فن

 

یک کول پد لپ‌تاپ خوب، دارای گزینه کنترل فن یا (Fan Control Option) می‌باشد. این گزینه به شما امکان می‌دهد تا سرعت فن کول پد خود را کنترل کرده و بتوانید با توجه به نیاز خود سرعت فن یا فن‌ها را کم و زیاد کنید. هرچه سرعت فن بیشتر باشد نویز بیشتر خواهد بود. در تابستان‌ها می‌توانید سرعت فن را افزایش دهید و زمانی که هوا خیلی گرم نیست آن را کم کنید.

 

پورت‌های USB و پورت های خروجی

 

لپ‌تاپ‌‌ها معمولا پورت‌های USB زیادی ندارند و اگر از کول پد لپ‌ تاپ استفاده می‌کنید، یک پورت دستگاه توسط خود آن اشغال می‌شود. استوک لند پیشنهاد می‌کند به دنبال کول پدی باشید که دارای USB hub باشد تا بتوانید دیوایس‌های USB خود را به پورت های خروجی USB کول پد لپ تاپ خود وصل کنید.

 

 

خرید لپ‌تاپ استوک از استوک لند

 

برای خرید از فروشگاه اینترنتی استوک لند می‌توانید از سه روش خرید حضوری، خرید آنلاین و کارت به کارت استفاده نمایید که در صورت انتخاب شیوه آخر، یعنی کارت به کارت، می توانید با ادمین فروش و مشاوره کانال در تماس باشید تا از کلیه خدمات استوک لند بهره‌مند شوید. پیشنهاد می‌کنیم تا با استفاده از صفحه ی تماس با ما با کارشناسان متخصص ما ارتباط برقرار کنید و از آن ها مشاوره دریافت نمایید. به علاوه می‌توانید تجربه خود را از آخرین هارد اکسترنالی که خریداری کرده‌اید در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

برای مشاهده محصولات و خرید لپ تاپ استوک این مجموعه از استوک لند بازدید فرمائید.

کلیه محصولات عرضه شده در استوک لند در صورت درخواست شما عزیزان بصورت ضمانت شده و همراه با گارانتی ارائه می شود.

استوک لند مرکز فروش انواع لپ تاپ استوک در ایران

جهت ارتباط با ما از راه های زیر اقدام نمائید؛

آدرس: تهران، یوسف آباد، خیابان اسدآبادی، میدان فرهنگ، خیابان بیست و نهم، پلاک ۴۱ واحد 8

اینستاگرام: stocklandchanell

توییتر : Stocklandshop@

تلگرام : stocklandchannel

یوتیوب : StocklandTV

شماره های تماس:

تلفن ثابت: 02188710861

مشاوره : 09190127225

مشاوره : 09331002215

مدیریت: 09383203296

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *