بررسی تخصصی

محافظت از باطری لپ تاپ و نکات کلیدی در این رابطه!

محافظت از باطری لپ تاپ و نکات کلیدی در این رابطه!

در هنگام خرید لپ تاپ، یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه شود کانفینگ می باشد. اما فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارند. طول عمر باتری لپ تاپ یکی دیگر از این فاکتورهای مهم می باشد. در این مقاله شما را راهنمایی می کنیم تا با نحوه ی صحیح استفاده از باتری لپ تاپ و راهکارهای مفید محافظت از باطری لپ تاپ آشنا شوید. تا انتهای این مطلب تیم تولید محتوای استوک لند، اولین و معتبرترین مرکز فروش لپ تاپ استوک در ایران همراه باشید.

 

چگونه از باتری لپ تاپ خود محافظت کنیم؟

یکی از مهم ترین ویژگی ها برای انتخاب یک لپ تاپ ایده آل طول عمر باتری آن می باشد و علت نیز کاملا مشخص است. لپ تاپ ها سبک زندگی جدیدی را برای ما تعریف کرده اند. به طوری که یک دانشجو، مهندس ، پزشک، طراح، گرافیست یا حتی یک عکاس، هیچ فرقی نمی کند، همگی برای انجام امور خود از جمله، امور درسی، تفریحی و کاری از لپ تاپ ها استفاده  می کنند. قابل حمل بودن و سبک بودن این وسیله باعث کارایی دوچندان آن شده است. اما آیا در زمان عدم دسترسی به برق نیز می توان از این دستگاه ها به عنوان دستیاران تمام عیار یاد کرد؟

 

محافظت از باطری لپ تاپ

 

همه ی افرادی که با لپ تاپ سر و کار دارند و افرادی که قصد خرید لپ تاپ جدید، به ویژه لپ تاپ استوک ، را دارند، طول عمر باتری لپ تاپ یک فاکتور فوق العاده مهم است. همانطور که می دانید ظرفیت باتری لپ تاپ ها متغیر می باشد. این میزان ظرفیت روی اندازه و قیمت باتری هم تاثیرگذار است. بنابراین لپ تاپ های با باتری قوی تر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

 

اما نکات و راه حل هایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید به راحتی طول عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید. با استوک لند همراه باشید تا به سبک حرفه ای ها از باتری لپ تاپ خود محافظت کنید.

 

اصول و نحوه صحیح استفاده از لپ تاپ

 

محافظت از باطری لپ تاپ

 

این موضوع یکی از مواردی است که افراد زیادی از آن اطلاعی ندارند. شما هنگام استفاده از لپ تاپ چگونه از آن استفاده می کنید؟ آیا سطحی که لپ تاپ خود را بر روی آن قرار می دهید صاف است؟ آیا از کول پد استفاده می کنید؟ حرارت و گرما قاتل لپ تاپ شماست. اگر لپ تاپ خود را روی پا یا روی پتو و فرش قرار دهید، در واقع به باتری لپ تاپ خود صدمه می زنید. سعی کنید هنگام استفاده از لپ تاپ حتما سطح صافی را برای آن انتخاب کرده و کول پد را فراموش نکنید.

 

آیا حافظه ی باتری لپ تاپ واقعیت دارد؟

شاید این تصور برای شما هم پیش آمده باشد که تا زمان خالی شدن کامل باتری لپ تاپ نباید آن را مجددا به برق بزنید. به عبارت دیگر، صبر می کنید تا میزان شارژ به پایین تر درصد ممکن برسد و سپس آن را به برق می زنید. در رابطه با باتری های نسل قدیمی تر شاید چنین چیزی صدق می کرد، ولی برای باتری های نسل جدید خیر.

باتری های نسل جدید چنین حافظه ای ندارند و هر زمان می توانید لپ تاپ خود را به برق بزنید. حتی باید بگوییم خالی شدن کامل باتری لپ تاپ به آن صدمه می زند.

 

اتصال مداوم به منبع برق

بد نیست بدانید اگر لپ تاپ خود را هنگام رسیدن به شارژ 100% از منبع برق جدا نکنید، هیچ آسیبی به باتری لپ تاپ شما نخواهد رسید. اما یک نکته ی مهم وجود دارد. اگر لپ تاپ شما به شارژ 100 % رسیده و در حال پردازش های سنگینی با آن هستید، بهتر است که باتری را از لپ تاپ جدا کنید. زیرا در چنین شرایطی دمای لپ تاپ افزایش می یابد و با افزایش دما باتری لپ تاپ در معرض آسیب قرار می گیرد.

 

هیچ گاه باتری لپ تاپ خود را دشارژ نکنید!

اگر به طول عمر باتری لپ تاپ خود اهمیت می دهید، از دشارژ شدن کامل آن جلوگیری کنید. هیچ گاه اجازه ندهید باتری لپ تاپ شما به 0 % برسد و به طور کامل خالی شود. هنگامی که باتری به 20% الی 30% رسید زمان مناسبی برای شارژ مجدد آن است. این مورد به خصوص برای لپ تاپ های نسل جدید که از باتری لیتیومی برخوردار هستند فوق العاده مهم است.

 

نحوه ی کالیبره کردن باتری لپ تاپ

 • ابتدا باتری لپ تاپ خود را تا 100 % شارژ کنید.
 • پس از شارژ کامل لپ تاپ حدود دو ساعت به آن استراحت دهید تا دمای دستگاه به پایین تر حد برسد.
 • لپ تاپ را از برق جدا کرده و آن را برای رفتن به حالت هایبرنت به صورت خودکار در هنگام رسیدن شارژ باتری به 5 % تنظیم کنید. به عبارتی این حالت را روی پایین تر میزان ممکن تنظیم کرده اما توجه داشته باشید که کمتر از 5% نباشد.
 • حال لپ تاپ خود را روشن کرده و رها کنید. می توانید به وبگردی و چک کردن ایمیل های خود بپردازید یا آهنگی گوش دهید. دقت کنید که امور سبک را انتخاب نمایید.
 • هنگامی که لپ تاپ به صورت خودکار به حالت هایبرنت رفت و خاموش شد، برای 5 ساعت یا بیشتر اجازه دهید استراحت کند.
 • حال لپ تاپ خود را به برق وصل کرده و بگذارید به شارژ 100% برسد.

 

بر خلاف تصور بسیاری از افراد کالیبره کردن باتری لپ تاپ اصلا کار غلطی نیست و به بازدهی بهینه ی باتری آن کمک زیادی می کند.

 

محافظت از باطری لپ تاپ

چند نکته ی بسیار مهم برای محافظت از باتری لپ تاپ

 • هنگام استفاده از لپ تاپ برای اولین بار اجازه دهید باتری شما به 100 % رسیده و برای مدت زمان 12 ساعت در شارژ باقی بماند.
 • هنگام آغاز کار با لپ تاپ خود ابتدا دوشاخه ی شارژر را به پریز برق زده و سپس آن را به لپ تاپ خود متصل کنید. این کار تا حد زیادی از نوسانات ناگهانی برق جلوگیری می کند.
 • اگر به منبع برق دسترسی دارید، استفاده از شارژر اولویت شما باشد و باتری لپ تاپ را کنار بگذارید. استفاده از باتری لپ تاپ را به موارد ضروری محدود کنید.
 • اگر درخشش و میزان روشنایی صفحه ی لپ تاپ برای شما اهمیتی ندارد آن را روی حداقل میزان ممکن تنظیم نمایید.
 • ابزارهای بلااستفاده ی خود را خاموش کنید. وای فای و بلوتوث را در صورت عدم استفاده خاموش کنید. فراموش نکنید اگر از موس و سایر وسایل جانبی که به USB متصل کرده اید استفاده نمی کنید، آن ها را خارج نمایید.
 • برای شارژ لپ تاپ همیشه از شارژر اصلی دستگاه استفاده کنید و سراغ شارژر های دیگر نروید. استفاده از شارژر های دیگر به لپ تاپ و باتری دستگاه شما آسیب جدی می رساند.
 • اگر برای چند هفته با لپ تاپ خود کاری ندارید، باتری آن را جدا کرده و کنار بگذارید. در این شرایط توجه داشته باشید که میزان شارژ آن حدود 40 % بوده و باتری را در مکان خشک و خنک نگه داری کنید. رطوبت به باتری لپ تاپ شما آسیب می رساند. دمای 0 تا 10 درجه ی سانتی گراد برای نگهداری باتری لپ تاپ مناسب است.
 • رم لپ تاپ را افزایش دهید. هرچه رم لپ تاپ شما بالاتر باشد، فشار کمتری به باتری لپ تاپ شما وارد می شود.
 • محل اتصالات باتری و شارژ لپ تاپ را تمیز نگاه داشته و مرتب با آب و الکل تمیز کنید.
 • سراغ باتری های کارکرده برای لپ تاپ خود نروید.
 • اگر از چندین باتری برای لپ تاپ خود استفاده می کنید، به صورت دوره ای و مشترک از آنها استفاده نمایید.
 • هیچ گاه گوشی و سایر دستگاه های جانبی دیگر را با کمک لپ تاپ خود شارژ نکنید.
 • دیسک هایی که از آنها استفاده نمی کنید را از درایو دستگاه خود خارج نمایید.
 • هنگام کار با لپ تاپ برنامه های اضافی در پس زمینه ی را ببندید. فراموش نکنید که باتری لپ تاپ شما برای هر کدام از این برنامه ها انرژی مصرف می کند.
 • از درایو های SSD برای لپ تاپ خود استفاده نمایید. این درایو ها میزان مصرف باتری را به طرز قابل توجهی کاهش می دهند و این یعنی عمر بیشتر باتری لپ تاپ شما!

 

با رعایت موارد فوق می توانید کار محافظت از باطری لپ تاپ خود را به خوبی انجام دهید.

 

برای مشاهده محصولات ما از سایت استوک لند دیدن کنید.

کلیه محصولات عرضه شده در استوک لند در صورت درخواست شما عزیزان بصورت ضمانت شده و همراه با گارانتی ارائه می شود.

استوک لند مرکز فروش انواع لپ تاپ استوک در ایران

جهت ارتباط با ما از راه های زیر اقدام نمائید؛

آدرس: تهران ، یوسف آباد ، خیابان اسدآبادی ، میدان فرهنگ ، خیابان بیست و نهم ، پلاک ۴۱ واحد 8

توییتر : Stocklandshop

تلگرام : stocklandchannel

یوتیوب : StocklandTV

 

شماره های تماس:

تلفن ثابت: 02188710861

مشاوره : 09190127225

مشاوره : 09331002215

مدیریت: 09383203296

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *